Атакама. Частина 1
Пустеля Атакама розташована у Південній Америці та є територією Чилі. Займає приблизно 105 тисяч км2. Колись частина Атаками належала Болівії. Та після війни відійшла чилійцям. Зараз посеред гір проходить кордон, який нічим не позначений. Хіба що на одній єдиній в тій місцевості дорозі стоїть прикордонний пункт.
Із заходу пустелю омиває Тихий океан, а зі сходу підтискають Анди. Колись (близько 3 мільйонів років тому) це було морське дно, а тепер найпосушливіше місце на планеті та місце видобутку цінних корисних копалин (мідь, срібло, золото, нітрат натрію, солі калію, літій, тощо).
Якісь опади в цій пустелі бувають. Але ті, які можна виміряти (1 мм та більше), зазвичай випадають раз на 15-40 років. А в самому серці Атаками є місця, де опадів не було от вже 400 років!
Цю посуху можна легко пояснити. Передусім винен вітер Фен. Це теплий сухий вітер, що дме з вершини гір в долини. Спочатку він прохолодний і вологий, проте доки піднімається вгору, залишає вологу на схилах. В той час, як вся ця повітряна маса перевалюється чере гірський хребет, вона перетворюється на сухий поривчастий вітер. От так і вийшло, що дощами поливає тільки один схил. З іншого ж боку такого немає, от і утворилася пустеля.
Опади також блокуються із заходу стабільними системами високого тиску, відомими як «тихоокеанські антициклони». А ще течія Гумбольдта транспортує холодну воду з Антарктиди та охолоджує західний морський бриз та зменшує випаровування.
Тим не менш, Атакама вважається квітучою пустелею. В ті роки, коли бувають хоч якісь опади, місцева квола рослинність з сукулентів та кактусів квітне, прославляє місцевих богів та вологу.
На фото не є та сама квітуча пустеля, але тільки подивіться, як природа радіє тим краплям води!

Все туристичне життя починається з Калами. Адже там розташований головний аеропорт. І вже звідти натовп туристів прямує до Сан-Педро-де-Атакама. Це містечко було засноване навколо оази в Пуна-де-Атакама. Місцеві займалися плетінням кошиків та керамікою. Все це й досі можна придбати в місцевих крамницях.
Сан-Педро-де-Атакама є популярним туристичним напрямком. Воно зовсім невелике, запилюжене та сіре, проте колоритне. Неподалік від нього є різні види діяльності для любителів пригод: трекінг, скелелазіння, археологічні розкопки, аматорська астрономія, дослідницькі тури в природних ландшафтах і навіть піщана дюна у пустелі. Через висоту місцевості може знадобитися короткий період акліматизації.
То що ж подивитися?
По-перше, Атакама унікальна сама по собі. Інколи здається, що ти потрапив у інший вимір, на Місяць або у фільм “Дюна”. Тож, одним із найпопулярніщих місцин є Долина Місяця. Вона розташована неподалік містечка Сан-Педро-де-Атакама.

Це унікальний природній заповідник. Протягом тисячоліть його створювала річкова та вітрова ерозія. Сама стихія вирізала з ґрунту зубчасті гряди, улоговини та кургани сірого та охристого кольорів. Все це надає долині характерного місячного вигляду.

На територію заповідника можна заїхати автівкою, а потім, запаркувавши машину на одному з спеціальних паркувальних майданчиків, піднятися на гору й насолодитися панорамою.
Зазвичай відвідувачі намагаються відвідати Долину Місяця на світанку або під час заходу сонця. Промені розфарбовують все навколо в таємничі кольори і повітря ніби наповнюється магічним туманом. Це дійсно неймовірно!
Цікаво, що розбіжність денної та нічної температури сягає 18 градусів. Вночі доволі прохолодно, а вдень страшна спека.
Про що треба пам'ятати весь час? Про гірську хворобу. Адже майже вся пустеля високогірна і дихати доволі складно. Тож, якщо ви плануєте відвідати ці унікальні місця, то не плануйте оглянути все швиденько. Жваво не вийде. Дайте собі кілька днів адаптуватися!
Ще одною чудовою пам’яткою могутності природи є ущелина Кебрада Ескалера.
Це пустельний каньйон зі струмком на самому дні. Ущелина зачаровує своїми вражаючими скелястими утвореннями та яскравими кольорами, особливо на заході сонця, коли скелі купаються у відтінках оранжевого, рожевого та золотого. А також чималою кількістю кактусів. Окрім того, доступ до цієї краси безкоштовний.

Зручне взуття необхідне! Як і всюди в Атакамі. А також теплий одяг. Можливо (тільки непогано проконсультуватися з лікарем), пігулки, що допомагають легше переносити гірську хворобу. Сонцезахисний крем та окуляри також є необхідністю, адже сонячна радіація дуже висока в ультрафіолетовому спектрі.